Tīrs un svaigs gaiss ir viena no svarīgākajām cilvēka ķermeņa vajadzībām. Mūsu asinsrite, vispārējā pašsajūta, plaušu stāvoklis, jutīgums pret alerģijām un pat garastāvoklis ir tieši atkarīgs no gaisa, kuru elpojam. Šī iemesla dēļ nepietiek ar ikdienas pastaigām svaigā gaisā – ir aktīvi jārūpējas par labu gaisa kvalitāti dzīvojamās telpās.
Taču, nepārtraukti attīstoties būvniecības tehnoloģijām, A un augstākas energoklases (A+, A++) mājokļi pamazām kļūst par jauno standartu. Šādu telpu hermētiskums tiek augstu novērtēts, jo telpas lieliski saglabā siltumu, bet tajā pašā laikā augstā enerģijas klase rada papildu izaicinājumu: kā pareizi vēdināt telpas, kurās gaiss nekustas pats no sevis?
Saskaņā ar Būvniecības tehniskajiem noteikumiem STR 2.09.02:2005 gaiss telpā ir jāmaina reizi 2-3 stundās, un, atverot logu A un augstākas energoklases telpās, gaiss tiek izvēdināts tikai 2 kvadrātmetros rādiusā no loga malas. Efektīvāk ir vēdināt telpas, radot caurvēju, bet aukstajā sezonā kustīgais gaiss nes arī siltumu. Lai no tā izvairītos, gan Latvijā, gan citās valstīs arvien vairāk cilvēku savās mājās izmanto rekuperatorus.

Rekuperators ir iekārta, kas izvelk gaisu no telpām un aizvieto to ar svaigu gaisu no ārpuses. Atkarībā no rekuperatora jaudas stundā tiek filtrēti un nomainīti vairāki desmiti līdz vairāki simti vai pat tūkstoši kubikmetru gaisa. Šis process notiek ar ekonomisku elektrības izmantošanu, jo rekuperators svaigā gaisa sildīšanai izmanto no telpām izsūktā gaisa siltumu.
Kopumā ar rekuperatora palīdzību tiek nodrošināta pastāvīga gaisa apmaiņa, jo gaiss telpā pastāvīgi tiek sajaukts ar svaigu gaisu no ārpuses, kura temperatūra ir tuvu mājas temperatūrai. Rekuperatora filtri ir vieni no būtiskākajām ierīces daļām, jo tie aiztur no ārpuses kopā ar gaisu sajauktos piesārņotājus, piemēram, putekļus, ziedputekšņus un kvēpus. Lai nodrošinātu rekuperatora pareizu darbību, tie regulāri jāmaina. Ja filtri tiek mainīti neregulāri vai nepietiekami bieži, rodas problēmas gan pašas ierīces darbībā, gan pareiza gaisa stāvokļa uzturēšanā mājas telpā:
- Aizsērējuši filtri ievērojami samazina cauri ejošā gaisa plūsmu, tāpēc rekuperators kļūst mazāk spējīgs un slikti vēdina iekštelpu gaisu.
- Filtros palikušās daļiņas (putekļi, sodrēji, ziedputekšņi utt.) palielina gaisa pretestību, rekuperatora ventilatoram jāgriežas ar lielāku jaudu – tādēļ iemesls ir tas, ka palielinās ierīces elektroenerģijas patēriņš.
- Samazinoties telpu ventilācijas jaudai, gaiss pietiekami nepārvietojas un nemainās. Pamazām var sākt uzkrāties mitrums un mājā var parādīties pelējums.
- Ja filtri netiek mainīti laikā, rekuperatoram jāstrādā intensīvāk, tāpēc tas palielinās ierīces darbības apjomu. Tas var radīt nepatīkamas skaņas, jo kļūst skaļāks un dzirdamāks.

Lai izvairītos no šīm neērtībām un saglabātu optimālo rekuperatora darbības režīmu, filtrus ieteicams mainīt reizi 3-6 mēnešos vai pat biežāk, ja dzīvojat pilsētā vai rajonā ar lielu gaisa piesārņojumu. Tāpat rekuperatora filtrus ieteicams nomainīt pirms un pēc apkures sezonas.
Pareizi un regulāri mainot rekuperatora filtrus, Jūs vienmēr elposiet tīru un svaigu gaisu savās mājās un vienlaikus radīsiet labvēlīgus apstākļus iegādātā rekuperatora ilgstošai un raitai apkalpošanai.