Pēc lieliskā lēmuma pieņemšanas mājas vai darba vides gaisa tīrību uzticēt rekuperatoram, iespējams, uzreiz uzzinājāt, ka ar tā uzstādīšanu vien nepietiek. Lai gaiss mājās vai birojā vienmēr būtu pēc iespējas tīrāks, nepieciešams regulāri mainīt rekuperatora filtrus. Pats filtra nomaiņas process ir patiešām vienkāršs un neprasa nekādu papildu aprīkojumu vai instrumentus. Tomēr pareizā filtra izvēle var būt nedaudz mulsinoša.
Pirmkārt, meklējot jaunu filtru, lai aizstātu veco, jums jāpārbauda atkopšanas ierīces ražotājs un modelis. Dažādiem rekuperatoriem tiek izmantoti dažādi filtri. Tāpat jāzina, ka katra iekārta attīra gan gaisu, kas tiek iesūknēts no apkārtējās vides, gan gaisu, kas tiek izpūsts no mājas. Šim nolūkam ir nepieciešami atsevišķi filtri.
Ārā gaiss ir nesalīdzināmi piesārņotāks, tāpēc tas ir jāattīra intensīvāk. Tam nepieciešami blīvāki, augstākas klases filtri, kas satur vairāk piesārņotāju. Tikmēr gaiss, kas tiek sūknēts no telpām un tiek izpūsts ārā ir daudz tīrāks. Taču ir nepieciešams to tīrīt, lai rekuperatora sistēmā nenokļūtu putekļi un citi piesārņotāji, kas to varētu sabojāt.
Par ko liecina rekuperatora filtra klase?
Lai izvēlētos patiešām kvalitatīvus filtrus, ir jāpārbauda, vai tie atbilst ISO standartam. Atbilstība šim standartam ir uzrakstīta uz paša filtra vai tā tehniskajā specifikācijā. Tiesa, līdz 2016. gadam tika izmantots viens standarts – EN 779. Un tagad tiek lietots cits – ISO 16890. Iepriekšējais standarts mērīja, vai filtrs izlaiž cietās daļiņas. Tomēr tas mērīja tikai vienu izmēru un salīdzinājumam jaunais mēra plašāku cieto daļiņu klāstu. Citiem vārdiem sakot, tas sīkāk analizē, kāda izmēra daļiņas filtrs izlaiž un kuras saglabā.
Filtri ir sadalīti klasēs pēc to daļiņu lieluma, kuras tie uztver. Citiem vārdiem sakot, daļiņām, no kurām tie attīra gaisu. Tiesa, saskaņā ar veco standartu filtri tika klasificēti vienā veidā, bet pēc jaunā – atšķirīgi. Tāpēc, ja rekuperatoru lietojat jau ilgāku laiku, var būt nedaudz mulsinoši atšķirt, kā šie filtri tiek sadalīti. Šim nolūkam sniegsim detalizētu skaidrojumu par filtru klasifikāciju, kas, ceram, palīdzēs nepazust, izvēloties pareizo filtru.
Vecās un jaunās klases rekuperatori
Pirmkārt, mēs vēlamies ieviest gaisa piesārņojuma daļiņu klasifikāciju grupās pēc to smalkuma un to radītā apdraudējuma. Gaisa piesārņojuma daļiņas iedala četrās grupās:
ePM1 – ārkārtīgi smalkas gaisa piesārņojuma daļiņas, kas var iekļūt pat asinsrites sistēmā. Piemēram, smogs vai putekļu ērcītes.
ePM2.5 – lielākas daļiņas, bet tomēr ļoti smalkas, pēc nonākšanas elpceļos var nokļūt plaušās. Tie var būt tabakas dūmi vai dažādas baktērijas.
ePM10 – pietiekami lielas gaisa piesārņojuma daļiņas, nonākot elpceļos, tās var izraisīt klepu, šķaudīšanu vai alerģiju. Piemēram ziedputekšņi vai mēslojums.
Rupji – lielas gaisa piesārņojuma daļiņas. Piemēram, cementa putekļi, cilvēku mati vai automašīnas izplūdes gāze.
Un atkarībā no uztvertajām daļiņām filtri tiek iedalīti šādās grupās:
Iespējams, iesākumā joprojām būs grūti saprast, kuru filtru izvēlēties, vienmēr varat sazināties ar mums, izmantojot mūsu kontaktus. Un mēs jums visu izskaidrosim un palīdzēsim.